RT0603BRC07500RL
Mfr.Part #
RT0603BRC07500RL
Manufacturer
YAGEO
Description
RES 500 OHM 0.1% 1/10W 0603
Manufacturer :
YAGEO
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Composition :
Thin Film
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Power (Watts) :
0.1W, 1/10W
Resistance :
500 Ohms
Supplier Device Package :
0603
Temperature Coefficient :
±15ppm/°C
Tolerance :
±0.1%